Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Středisko Helios > Služby > Bazální stimulace

Bazální stimulace v Heliosu

(Koncept o podpoře vnímání)

Bazální stimulace je koncept orientovaný na tělo. Hlavní myšlenkou konceptu BS je individualizace péče a umožnění prožití života lidem s těžkými změnami v oblasti komunikace, vnímání a pohybu, kde je pečující doprovází a podporuje, aby se cítili dobře.

Velmi důležitá je autobiografická anamnéza - zjistit o uživateli potřebné informace a údaje, které nám pomohou v následné péči, která mu bude věnována. Nejvhodnějším zdrojem informací je uživatel sám, dále jeho rodina a nejbližší přátelé.

Při uplatňování konceptu BS je vhodné, aby byli příbuzní uživatelů do péče zapojeni.

Cílem bazální stimulace je podpora a umožnění vnímání tak, aby docházelo:

  • k podpoře rozvoje vlastní identity
  • k umožnění navázání komunikace s okolím
  • ke zvládnutí orientace v prostoru a čase
  • ke zlepšení funkcí organismu.

Bazální stimulace umožňuje uživateli, aby cítil hranice svého těla, měl zážitek ze sebe samého, cítil okolní svět v přítomnosti jiného člověka.

Úkolem pracovníků pečující o uživatele je pochopit jejich potřeby, porozumět jim.

Domov se zvláštním režimem na středisku Helios je Certifikovaným pracovištěm konceptu Bazální stimulace.

Již od roku 2009 začali pracovníci přímé péče na středisku Helios absolvovat Základní kurz Bazální stimulace a od roku 2014 Nástavbový kurz Bazální stimulace, tyto kurzy jsou pořádané Institutem Bazální stimulace, garantovaném PhDr. Karolínou Friedlovou, která je členkou Mezinárodní asociace Bazální stimulace. Ve většině případů absolvuje každý nový pracovník přímé péče tyto kurzy – přes 70 % zaměstnanců v přímé práci s uživateli je proškoleno v Základním kurzu Bazální stimulace a 60 % zaměstnanců v přímé práci s uživateli je proškoleno v Nástavbovém kurzu Bazální stimulace.

Koncept bazální stimulace je zaveden do praxe, takto se pracuje na všech patrech domova.

U uživatelů, kteří mají změnu vědomí (nedokáží okamžitě zpracovat oslovení) používáme iniciální dotek. Tímto dotekem dáváme najevo, že u uživatele jsme a budeme vykonávat nějaké činnosti. Iniciální dotek je vždy spojen s verbálním projevem. Místem iniciálního dotyku bývá nejčastěji rameno nebo ruka. Každý příchozí je informován pomocí cedulky s místem iniciálního doteku. Cedulka je umístěna hned u vstupu do pokoje a dále u lůžka.

Nejčastěji v našem domově používáme somatickou stimulaci zklidňující, a to zejména zklidňující koupel dle konceptu BS – cílem je vnímání svého těla, zklidnění a navození tělesného uvolnění. Po koupeli je uživatel uložen do lůžka do polohy hnízdo – polohování dle konceptu BS, která navozuje příjemné pocity ve smyslu ,,cítím se dobře“ a zároveň tato poloha nabízí pocit jistoty a bezpečí. Zklidňující stimulaci provádíme také na lůžku uživatele, a to za pomocí tělového mléka, kdy můžeme stimulovat pouze části těla (ruce, nohy) nebo na sucho pomocí žinylkových rukavic.

Pokud máme uživatele s poruchami hybnosti poloviny těla, aplikujeme neurofyziologickou stimulaci s cílem vnímat postiženou stranu a podpořit navrácení pohybových schopností.

Vestibulární stimulaci aplikujeme u imobilních uživatelů, kdy se snažíme zlepšit prostorovou orientaci, vnímání pohybu a ovlivňovat svalové napětí.

Masáž stimulující dýchání aplikujeme zejména u dušných uživatelů – provádíme pomocí tělového mléka nebo na sucho pomocí žinylkových rukavic, pro masáž volíme záda.

Dále praktikujeme i tyto stimulace:

  • optická (zrakové vnímání)
  • auditivní (sluchové vnímání)
  • olfaktorická (čichové, chuťové vnímání)
  • taktilně- haptická (hmatové vnímání).

Tyto nástavbové stimulace jsou využívány zejména při aktivizačních činnostech.

Tento koncept zcela jistě přinesl nové možnosti péče o naše uživatele a budeme v něm i nadále pokračovat.

Gabriela Veselá, koordinátorka pracovníků přímé obslužné péče

 

Certifikat
Certifikat