Prostřednictvím paní Pavly Dejové z Bohumína zajišťujeme našim uživatelům canisterapii a felinoterapii. Jedná se o Team Grafik Aja čítající několik druhů zvířat: 5 psů, kočky, králíky a dokonce i malé kozy.
Canisterapie je léčebný kontakt psa a člověka. Pouhá přítomnost psa dokáže vyvolat dobrou náladu a vykouzlit úsměv na rtech. A jak je známo, úsměv léčí.
Canisterapie je název pro metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na osoby prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa. Pes a člověk tvoří tzv. canisterapeutický tým.
Canisterapie má vliv na psychosociální stránku člověka, kdy canisterapeut může psem aktivovat myšlení, paměť i komunikaci, ale také motoriku (chůzi, pohyb paží, rukou, prstů).
Významnou metodou canisterapie je polohování, kdy pes v polohování nahrazuje polštáře, které uživatele podpírají, díky své teplotě působí velmi příjemně a také díky dýchání psa se většinou zklidní i dech uživatele. Tato metoda je nejvíce zřetelná u lidí trpících spasticitou.
Technika polohování má dvě hlavní funkce – relaxační a rehabilitační. Na našem středisku jsou využívány obě techniky. Přítomnost psa je našimi uživateli velmi dobře vnímána a vždy se znovu ptají, kdy za nimi přijde.
Felinoterapie patří stejně jako canisterapie mezi zooterapie či zoorehabilitace.
Je to jedna z aktivizačních metod, využívá se rovněž jako podpůrná léčba somatických i psychických poruch.
Díky finanční podpoře Nadace OKD probíhají tyto terapie 3x v měsíci, a to 1x měsíčně na každém patře po dobu 90 minut. Takto si mohou uživatelé kontaktu se zvířaty opravdu užít, a my pečující osoby, pozorujeme pozitivní působení domácích zvířat (psů, koček, králíků) na naše uživatele. Tuto formu terapie zprostředkovává našim uživatelům canisterapeutický tým z Bohumína v čele s paní Pavlou Dejovou.
Canisterapie, felinoterapie jsou jedny z terapií, kde se využívá pozitivního působení psa a kočky na zdraví člověka. Cílem těchto terapií je zmírnit následky onemocnění, se kterým se člověk potýká. Na základě zkušeností s praktikováním canisterapie/felinoterapie spatřujeme významný přínos této terapie u seniorů s demencí ve fyzickém kontaktu se psem/kočkou a psychické podpoře ze strany psa/kočky, pozitivní změně nálady a vlastní aktivitě člověka s demencí, který má možnost zažít radost. Při canisterapii či felinoterapii je senior motivován k činnosti, procvičuje si jemnou a hrubou motoriku, pes či kočka je tématem k hovoru a společným objektem zájmu mezi seniorem a pracovníky zařízení. V neposlední řadě při canisterapii či felinoterapii dochází k tréninku kognitivních funkcí a koncentrace, odvedení pozornosti, podpoře sebevědomí a sebedůvěry člověka s demencí.
Navíc terapeutický tým cvičí na kontakt s člověkem rovněž zakrslé kozičky – což je úplná novinka a králíky, kteří jsou vítaným zpestřením pro naše uživatele. Uživatelé se králíků nebojí ani koz nebojí, často vzpomínají při kontaktu s nimi na to, jak je sami kdysi doma chovali a vyprávějí nám o tom. Dá se říci, že v dané chvíli probíhá reminiscenční terapie.
Ještě jednou velké poděkování Nadaci OKD a paní Pavle Dejové!
Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče s. Helios Domova seniorů Havířov, p. o.